artyści a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z ż

Natalia Nowacka

Nowacka Natalia

Urodzona w 1983 roku, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni Projektowania Książki i Typografii (2008r.)

Zajmuje się książką autorską, rysunkiem, malarstwem, serigrafią, ceramiką, fotografią.
Realizuje swoje projekty również w przestrzeni publicznej.

Prace prezentowała na wystawach indywidualnych, brała udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Wszystkie zdjęcia są dostępne pod adresem: picasaweb.google.com/nat.nowacka

Zapraszam również do obejrzenia innych moich książkowych realizacji: picasaweb.google.com/Odkrycie, picasaweb.google.com/SimoneDeBeauvoirKobietaZawiedziona

APORIA BLISKOŚCI. DIALOGI W PRZESTRZENI.

"Aporia bliskości. Dialogi w przestrzeni" to tytuł zestawu książek będący opowieścią o przestrzeni, zarówno fizycznej jak i relacji międzyludzkich, a także o kondycji człowieka we współczesności. Książki mają charakter książek autorskich.
Moja ingerencja w ich formę dotyczy wszystkich ich aspektów, poczynając od warstwy tekstowej - poprzez ilustracje - na kształcie poszczególnych książek kończąc.
Motywem przewodnim każdej z książek jest aporia, termin oznaczający trudność w rozumowaniu logicznym, pozornie niemożliwą do przezwyciężenia. Paradoksalne rozwiązania pojawiają się w każdej z książek zarówno na styku komunikacji werbalnej (tekstu) i niewerbalnej (ilustracji), jak i w samej warstwie tekstowej (ostatnie sekwencje słów wskazują na aprioryczny charakter dialogu). Każda z książek ma charakter otwarty, warstwa tekstowa nakreśla rodzaj emocji, jaka jest doświadczeniem dwójki bohaterów - kobiety i mężczyzny, zawiera tekst, będący wymianą myśli - dialogiem. Paradoksalnie, w każdym przypadku relacja ta nie jest jednoznaczna, a kolejne opowieści są pretekstem dla podjęcia refleksji o umiejętnościach komunikacji, często ograniczonej przez różne uwarunkowania.
W warstwie słownej posłużyłam się wyborem tekstów współczesnych autorów (P. Czerski, A. Drotkiewicz, E. Jelinek, M. Kundera, B. Waglewski), których utwory poruszają temat relacji międzyludzkich. Wybór nie był przypadkowy, wszystkie książki, z których zaczerpnęłam cytaty tworzą kontekst dla nowopowstałych. Cytowane wyimki są ważne w odczytaniu klucza, poszerzeniu obrazu emocji, stanowiących kanwę dla moich rozważań. Umieszczając na okładkach książek tytuły utworów cytowanych, pozwalam czytelnikowi na odnalezienie w nich moich inspiracji.
Dezintegracja jaką poczyniłam w wybranych do cytowania tekstach, posłużyła mi do stworzenia nowych opowieści, w których pojawiają się nowi, niemal zupełnie anonimowi bohaterowie.
W jednej z książek wykorzystałam teksty anonimowe, swą adekwatnością dopełniające obrazu jaki chciałam stworzyć. Książki są subiektywnymi portretami współczesnych ludzi, determinowanych komplikacjami jakie generuje niezrozumienie.
Jak wielu osób? Pozostawiam to do rozstrzygnięcia czytelnikowi, świadomie nie zacierając zapożyczonej z komiksu techniki cross over, czyli możliwości przecinania się ścieżek bohaterów.
Rezygnacja z kodeksu była dla mnie oczywista w procesie kształtowania koncepcji.
By stworzyć spójny formalnie zestaw, zdecydowałam o zastosowaniu elementu łączącego wszystkie książki, jakim jest kwadratowy moduł. Każda z opowieści dzieje się w innej przestrzeni fizycznej, która rzutuje na formę każdej z książek i determinuje ilustracje. Celowo zastosowałam linearny rysunek, podkreślając możliwość opisania - narysowania świata z zewnątrz, pozostawiając wnętrze do interpretacji czytelnika. Dzięki takim ilustracjom podkreślam ich jedność z literą, budując tożsamość środków graficznych. Teksty złożyłam jednoelementowym fontem, Frutiger’em (Frutiger CE 55 Roman). Książki stanowią zestaw, ale nie wyznaczyłam ich kolejności, zwracając uwagę zarówno na możliwą równoległość zdarzeń, ich koegzystencję w bliskiej przestrzeni fizycznej. Struktura przedstawiona jaką stanowią: przestrzeń miasta (ulicy), mieszkania i Internetu, może być doświadczana równolegle w czasoprzestrzeni.
Tytułami poszczególnych książek są cytaty wyznaczające tropy ich interpretacji.

Książki:

Strona główna

KOLEKCJA

Aktualności

Wystawy

Plebiscyt

Opinie

Press Room

Kontakt

Polish Bookart for Children