artyści a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z ż

Correspondance des Arts

Correspondance des Arts

Książki Correspondance des Arts powstają od 1980 r. z przeciętną częstotliwością jednej na rok, w nakładzie od kilku do kilkudziesięciu sztuk. Na pierwszy rzut oka cechuje je ręczne wykonanie, oryginalna grafika, nietypowa oprawa, różnorodna bryła i tożsamość wydawnicza. Jako nieliczne przykłady w polskiej sztuce książki, zawierają teksty w proporcjach zbliżonych do obrazu. Teksty występują w przekładach na języki obce, czasami forma książki jest podporządkowana kilku wersjom językowym. Jak głosi nazwa wydawnictwa - książki te podejmują ideę korespondencji sztuk.
Fragment tekstu z www.book.art.pl

Jadwiga Tryzno

Urodzona w 1946r. w Częstochowie. Studia socjologiczne na UŁ. Do 1981r. pracownik naukowy w Instytucie Socjologii UŁ.
Od 1985 roku prowadzi wraz z mężem szeroką działalność artystyczną związaną z książką, a CORRESPONDANCE DES ARTS pozostaje pod wpływem jej koncepcji i nawiązanych przez nią kontaktów. Od powstania Muzeum Książki Artystycznej zajmuje się jego działalnością promocyjną, wystawienniczą i artystyczną. W 2000 r. zostaje kawalerem Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. Największe osiągnięcie: wystawa SKRYPTORIUM, prezentowana po raz pierwszy podczas MTK Frankfurt 2000 i dalej rozwijana (m.in. MTK, Warszawa 2001).

Janusz Tryzno

Urodzony w 1948r. w Szczecinie. Studia: 1967-68 Wydział Elektryczny PŁ; WSSP w Łodzi (dyplom z grafiki i fotografii: 1974r.). Od 20 lat wydaje książki artystyczne, druki okolicznościowe, prowadzi działalność wystawienniczą, zbiera zabytkowy sprzęt drukarski i papierniczy.
W 1980r. wraz z przyjaciółmi założył grupę artystyczną CORRESPONDANCE DES ARTS, od 1985r. kontynuuje jej działalność z żoną Jadwigą; w 1990 założył fundację
CORRESPONDANCE DES ARTS (głównym jej celem jest rozwijanie idei korespondencji sztuk w dziedzinie książki).
Fundacja umożliwiła powołanie do życia w 1993r. Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. W uznaniu zasług dla sztuki książki został zaproszony do rady muzeum Druckunst w Lipsku.

Jadwiga i Janusz Tryzno są laureatami Walter Tiemann Preis oraz brązowego medalu w konkursie Schonste Bucher Aus Aller Welt. W 1994r. otrzymali nagrodę Verte (Gazeta Wyborcza), a w 1995 Nagrodę Miasta Łodzi.
Od 1994 (od początku) związani ze "Sztuką Książki" (wspólne projekty, katalogi, udział w wystawach).

Książki:

Strona główna

KOLEKCJA

Aktualności

Wystawy

Plebiscyt

Opinie

Press Room

Kontakt

Polish Bookart for Children