artyści a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z ż

Iwona Chmielewska

Iwona Chmielewska

Ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Jej główną pasją jest tworzenie książek autorskich, w których obraz i tekst pełnią równorzędną rolę. Od 2003r uczestniczy w wystawach Sztuka Książki. Ponieważ w Polsce picturebook nie jest jeszcze formą popularną, swoje książki wydaje w Seulu, gdzie współpracuje z czterema wydawnictwami koreańskimi.
Do tej pory ukazało się 6 książek autorskich min.: "O wędrowaniu przy zasypianiu", "Myśl", "Myślący alfabet koreański", "Myślący alfabet angielski" - z których jedna: "Niebieska laseczka. Niebieska skrzyneczka" otrzymała nagrodę dla najlepszej książki tłumaczonej na język koreański.

W 2000 roku otrzymała nagrodę w konkursie ProBolonia za książkę autorską "Pan i Kot". "Niebieska laseczka. Niebieska skrzyneczka" podczas Targów Książki Dziecięcej w Bolonii w 2005 roku została zakwalifikowana do finału konkursu Bologna Ragazzi Award na najlepszą książkę roku.
Jej największym sukcesem jest Złote Jabłko – nagroda na zeszłorocznym Biennale Ilustracji w Bratysławie za ilustracje do książki Thinking ABC.
Na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii książki Chmielewskiej reprezentują Koreę Południową i uznawane są za produkt koreański. W Polsce ostatnio ukazała się jej książka "O wędrowaniu przy zasypianiu", wydana przez Hokus Pokus.

Obecnie prowadzi zajęcia z książki autorskiej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Nagrodzona za książkę autorską Pan Kot w konkursie Pro Bolonia (Warszawa 2000 r.).
Nagroda Instytutu Sztuki PAN, 7 edycja "Sztuki Książki", 2003

Książki:

Strona główna

KOLEKCJA

Aktualności

Wystawy

Plebiscyt

Opinie

Press Room

Kontakt

Polish Bookart for Children