artyści a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z ż

Józef Wilkoń

Józef Wilkoń, foto z: www.zgora.pl/muzeum

Urodził się w 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 roku) i malarstwa w krakowskiej ASP (dyplom w 1955 w pracowni prof. Adama Marczyńskiego).

W 1957 rozpoczął współpracę z wydawnictwem "Nasza Księgarnia". Wtedy wykonał też ilustracje do "Gołębi warszawskich" K. I. Gałczyńskiego, nagrodzone złotym medalem na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku. Ceniony ilustrator otrzymał nagrodę honorową Polskiej Sekcji Ibby dla twórców książek dla dzieci. Jest laureatem blisko 40. nagród i wyróżnień, które otrzymywał na najbardziej znaczących konkursach edytorskich i ilustracyjnych na świecie. W 2005 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury za całokształt twórczości plastycznej.
Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (od 1994 w wystawach Sztuka Ksiązki) i ponad 60 indywidualnych w Polsce, wielu krajach Europy, a także w Japonii.

Wszechstronny artysta wielki narrator: malarz, grafik, rzeźbiarz, scenograf i projektant gobelinów, autora ilustracji i szaty graficznej do prawie 200 książek wydanych w Polsce i za granicą (60 tytułów), głównie we Francji, Szwajcarii, Niemczech i Japonii.
Od 1963 r. współpracuje z wydawnictwami zagranicznymi: Flammarion, Paryż; Middelhauve Verlag, Kolonia (1963); Loewes Verlag, Bayeruth (1970); Kinderbuchverlag, Berlin (1973); Parabel Verlag, Monachium (1973); Atlantis Verlag, Zurych (1975); 7 ksążek w Bohem Press, Zurych (1979); Nord-Sud Verlag, Monchalorf (1980); Patos Verlag, dusseldorf (1985); Atelier Muze Lts., Saitama (1985); Greek Peace Publishers, Tokio (1988).

Ostatnio Japończycy zafascynowani twórczością Wilkonia, zamierzają wznieść muzeum przeznaczone na stałą ekspozycję bajecznych i pełnych uroku dzieł malarza.

Jednym z jego najgłośniejszych przystanków była warszawska Zachęta z gigantyczną "Arką Wilkonia" (2006 – 2007), która ostateczną przystań znalazła w parku Muzeum w Radziejowicach k. Warszawy. Tytułowe dzieło - monumentalną Arkę - artysta wykonał specjalnie na wystawę w Zachęcie. Wystawa zbiega się z jubileuszem 50-lecia twórczości jej autora.

Na pytanie: jak powstaje ilustracja? – artysta odpowiada: Najpierw trzeba wiedzieć jak wygląda to wszystko, co chce się namalować: człowiek, ryba, ptak, liść czy zwierzę. Później wiedzieć jak się porusza, wszystko co biega, pełza, pływa i lata. Dla wielu jest to koniec edukacji. Niektórzy idą jednak dalej, potrafią namalować smutek i radość, strach i odwagę. Tylko nielicznym udaje się namalować sen, ciszę, a nawet zapach i smak owoców. Jeżeli się to wszystko umie, trzeba na końcu wiedzieć co robić, żeby tekst i ilustracja uzupełniały się wzajemnie, żeby w książce rosło napięcie jak w teatrze i wszystko było w swoim czasie i w dobrych proporcjach.

Info o artyście: artbiznes.plzgora.pl.

Książki:

Strona główna

KOLEKCJA

Aktualności

Wystawy

Plebiscyt

Opinie

Press Room

Kontakt

Polish Bookart for Children