artyści a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z ż

Henryk Waniek

Henryk Waniek, foto z: literatura.polska.pl

Urodził się w 1942 w Oświęcimiu. Studia: W roku 1964 rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1965-1966 był hospitantem na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 1970 uzyskał dyplom z plakatu oraz grafiki artystycznej na ASP w Warszawie.

Po studiach krótko pracował w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach jako nauczyciel sztuki oraz w Zakładzie Sztuki cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego (1976-1978) w charakterze wykładowcy.
Jego literacka działalność obejmuje powieści, filozoficzne bajki, eseje, publicystykę i krytykę sztuki, zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, tworzy książki unikatowe.

Laureat wielu prestiżowych nagród krajowych i międzynarodowych, przebywał na stypendiach m.in. we Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Jego twórczość pisarska jest odbiciem jego fascynacji i zainteresowań ezoterycznych i historiozoficznych związanych ze Śląskiem, wpisanych w skomplikowane dzieje tych ziem. Jego utwory są wędrówkami po historii, filozofii, alchemii, hermetycy.
Za zasługi w działalności na rzecz Śląska oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej 4 kwietnia 2005 r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski . W roku 2008 został laureatem nagrody Śląski Wawrzyn Literacki za książkę "Sprawa Hermesa".

Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Od 1985r. uczestniczy w wystawach Sztuka Książki.

Bibliografia: „Dziady berlińskie", Warszawa 1984; "Przestrzeń", Bydgoszcz 1988; "Hermes w Górach Śląskich", Wrocław 1994; "Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca"; "Pitagoras na trawie", Warszawa 1997; "Inny Hermes", Warszawa-Wrocław 2001; "Martwa natura z niczym: szkice z lat 1990-2004", Kraków 2004; "Finis Silesiae", Wrocław 2004; "Wyprzedaż duchów", Wrocław 2007; "Sprawa Hermesa", Kraków 2007.

Z książką nierozdzielnie związany jest proceder czytania. Ale czytanie jest znacznie starsze niż książka. Jest nawet wcześniejsze niż wynalazek pisma. Wróżbici czytają z dłoni, wątroby ofiarnego wołu, z fusów lub kryształowych kul. Zakochani czytają ze swych oczu, a oczy otwarte na świat czytają z krajobrazu. Pejzaż jest nienapisaną księgą do odczytywania w zmiennych kontekstach pór roku, cywilizacyjnych interwencji lub zdziczenia. Krajobraz jest nieskończonym palindromem, który można czytać wzdłuż i wszerz, prosto i w poprzek, z dołu do góry i odwrotnie, jak wiekuistą Księgę Przemian. Pomiędzy dwiema wioskami, leżącymi na obrzeżach Polanicy Zdroju, Starym Wielisławiem a Szalejowem Górnym, znajdują się bezludne i jakby trochę bezpańskie pola na ondulacji średnio wysokich wzgórz. Jeśli tam przyjść o szczególnej godzinie i rozejrzeć się wokół, przy niewielkiej odrobinie szczęścia, można przeczytać wszystko. (H. Waniek komentarz do "Wirującego Krajobrazu" 7 ed. Sz ks.)

Info o artyście: literatura.polska.pl

Książki:

Strona główna

KOLEKCJA

Aktualności

Wystawy

Plebiscyt

Opinie

Press Room

Kontakt

Polish Bookart for Children