artyści a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z ż

Zbigniew Makowski

Zbigniew Makowski

Urodzony w 1930r. Studia: ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem Kazimierza Tomorowicza. Dyplom: 1956 r.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, jest twórcą niezwykle oryginalnych, unikatowych książek, które od początku do końca wykonuje sam, ręcznie; jest także poetą. Ma w dorobku ponad 200 książek unikatowych. W 1991 roku kompozycja Artysty została podarowana przez rząd Rzeczpospolitej genewskiej siedzibie ONZ. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida (1973) oraz Nagrody im. J. Cybisa (1992). W ostatnich latach związał się z krakowską galerią Zderzak, która m.in. jest wydawcą jego unikatowych książek.

Ponad 80 wystaw indywidualnych i zbiorowych; brał udział w wystawach i spotkaniach, które decydowały o obliczu polskiej sztuki lat 50. i 60., w 1972 reprezentował polską sztukę na XXXVI Biennale Sztuki w Wenecji; od 1995 udział w wystawach „Sztuka Książki”
Nagroda Specjalna Jury, 7 edycja "Sztuki Książki", 2003

Prace w zbiorach najważniejszych muzeów w Polsce i na całym świecie (m.in.: Muzeum Narodowe: Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław; Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomu, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu; Amsterdam: Stedelijk Museum, Bochum: Staadtische Kunstgalerie, La Chaux-de-Fonds Musee de Beaux Arts, Drezno: Staatlische Kunst-sammlungen-Kupferstich Kabinett, Dusseldorf Kunsthalle, Essen Folk-wang Museum, St. Gallen: Musee des Beaux-Arts, Genewa: Biuro Narodów Zjednoczonych-Pałac Narodów, Miami: Museum of Modern Art, Nowy Jork: Museum of Modern Art, Paris Musee d'Art Moderne, Praga: Narodni Galerie, Rio de Janeiro: Museu de Arte Moderno, Rotterdamu: Boymans van Beuningen Museum, Skopje: Muzej na Sovremena Umenost) oraz w zbiorach i kolekcjach prywatnych.

Strona www artysty: makowski.info 
Info o artyście: culture.plpracownia52.plmnwr.art.plasp.wroc.pl

Książki:

Strona główna

KOLEKCJA

Aktualności

Wystawy

Plebiscyt

Opinie

Press Room

Kontakt

Polish Bookart for Children